- Tämä tapahtuma on mennyt.
Ompeluseurat: Pehmolelujen korjauspaja & Lasse Forsgren ja laitteet
Ke 8.4. klo 13-17.30 OMPELUSEURAT: Pehmolelujen korjauspaja & Lasse Forsgren ja laitteet
Kuopion museon monitoimitila, vapaa pääsy
Tule parsimaan ja kursimaan käsin tai korjaamaan ompelukoneella kuntoon kaikki rakkaat rikkinäiset pehmolelut!
Pehmoilevaan korjausolohuoneeseen saa tulla oman aikataulun mukaan ja toki teemasta riippumatta kaikenlaisten korjaustöiden kanssa. Harjoitellaan yhdessä, korjausaktiivit neuvovat ja auttavat korjaamisen alkuun
Paikan päältä löytyy ompelukoneita ja korjaamiseen paikkakankaita, lankoja, täytemateriaalia ym. Voit tuoda käyttöön ja kiertoon myös omia korjausmateriaaleja ja korjattavaa.
Näyttämötaiteilija Lasse Forsgren demoaa työn alla olevaa esitysprojektia. Hän työskentelee keväällä 2026 Jenny ja Antti Wihurin rahaston apurahalla usean esitysprojektin parissa ja tuo näistä yhden näytille korjauspajaan.
Taide-esityksen aika on klo 17.00. Korjaaminen saa jatkua esityksen aikana. Korjauspaja päättyy esityksen jälkeen.
Tapahtumassa on esillä pieni näyttely korjausteemaan liittyviä kirjoja. Kuopion kaupunginkirjaston koostaman vinkkilistan avulla kirjastosta voi lainata lisää kutakin aihetta käsittelevää kirjallisuutta.
Yhteistyössä Jätekukko, Kuopion museo, Kuopion kaupunginkirjasto, Elävä säätiö, Taika ja ITAK.
Ohjelmamuutokset ja täydennykset mahdollisia.
Lisätietoja Ompeluseurojen Instagramista.
———————————————
Kevään 2026 koko ohjelma:
Korjauspaja avoinna klo 13-17.30, esitysaika pääsääntöisesti klo 17.00
Paikka: Kuopion museon monitoimitila (Museokatu 1), vapaa pääsy
Ke 7.1. Parsintapaja & Outi Markkula ja sello
Ke 4.2. Korjataan alusvaatteita & taiteilija
Ke 11.3. Farkkujen paikkaus ja taskupussien korjaus & taiteilija
Ke 8.4. Pehmolelujen korjaaminen & taiteilija
Ke 6.5. Kesävaatteiden korjaaminen & taiteilija
Ohjelmamuutokset ja täydennykset mahdollisia.
Teemasta riippumatta voit tulla kaikenlaisten korjaustöiden kanssa. Korjausaktiivit neuvovat korjaamisen alkuun.
Pajaan saa tulla ilman ennakkoilmoittautumista oman aikataulun mukaan. Paikan päältä löytyy ompelukoneita ja paikkakankaita, lankoja ym. sekä käyttöön korjattavaa. Voit tuoda käyttöön ja kiertoon myös omia materiaaleja.
Korjataan mitä pystytään. Korjataan tämä!
Korjataan tämä elämä kestäväksi elämäksi.

